Jak dbać o wzrok w dobie smartfonów i tabletów?

W dzisiejszych czasach ciężko mieć sokoli wzrok. Rozwój technologii sprawił, że nasze życie opiera się głównie na elektronice.  Czas spędzany przy komputerze i grze na konsoli, już dawno przegonił spotkania z przyjaciółmi czy różne aktywności sportowe. To niestety odbija się źle na naszych oczach.

Ekran towarzyszy nam przez całe życie. Bez telefonu nie da się żyć, podobnie bez komputera. To na nim pracujemy, piszemy e-maile, czatujemy, uczymy się do egzaminów na studia czy dokonujemy transakcji pieniężnych. Ludzie idą na łatwiznę i zamiast odwiedzać biblioteki, pobierają kolejne e-booki.  Niestety, im dłużej patrzymy się w ekran, tym szybciej poczujemy ból głowy, oczu, szyi, a nawet karku! Często pojawia się też efekt czerwonego bądź suchego oka.

Jak zatem ochronić swój wzrok?

Okulary są odpowiednim ratunkiem. Obecnie na rynku jest ich tak wiele, że z łatwością znajdziemy  swój wymarzony model, który poprawi ostrość widzenia, wpasuje się w nasz owal twarzy i w sprytny sposób stanie się modnym dodatkiem naszej stylizacji.  Kiedyś ludzie unikali noszenia okularów. Używali ich tylko do czytania. Dzisiaj pojawiła się moda na zerówki! Nie trzeba mieć wady wzroku, aby nosić nowoczesne okulary i podkreślać swoją urodę. Od nas zależy w jakim modelu czujemy się najlepiej – pełne oprawki, półramkowe oprawki czy bezramkowe.

Co kiedy, stanowczo odmawiamy zakładania okularów? Dobrą alternatywą są oczywiście soczewki. Widzenie w nich jest ostre i wyraźnie w każdym kierunku spojrzenia. To dzięki poruszaniu się ich na oczach razem z ich ruchem. W przypadku okularów mamy oddalenie soczewki od gałki ocznej o około 12-14mm. Wszystko zależy od naszego gustu. Soczewki są przede wszystkim niewidoczne, nie parują na mrozie czy cieple, a w przypadku zgubienia bądź uszkodzenia z łatwością zakupimy nową sztukę. Okulary to wydatek kosztowny.  Przeszkadzają w aktywności sportowej, wymiana jest znacznie droższa, są kłopotliwe na mrozie czy śniegu. Wszystko ma swoje plusy i minusy.

Głównym wyznacznikiem tego co wybrać, jest nasz wiek, styl życia i indywidualne preferencje. Okulary kupujemy raz, jednak musimy je czyścić i pamiętać aby odkładać do pudełka. Soczewki kupujemy regularnie np. online. Wtedy ich cena jest znacznie mniejsza, należy też dbać o zapas płynu, który codziennie musi być wymieniany w pudełku z soczewkami. Faktem jest, że młodzież woli soczewki ze względu na walory estetyczne. Osoby studiujące i dorośli chętniej wybiorą okulary.

Jest jeszcze jedna opcja na lepszy wzrok, niestety najbardziej kosztowna. To laserowa korekcja wzroku. Jeśli okulary nas irytują a soczewki zabierają zbyt dużo czasu, taki zabieg sprawi, że nasza wada zniknie w jeden dzień! Wystarczy umówić się na wizytę kwalifikująca nas do zabiegu, przejść bezbolesny zabieg korekcji wzroku i cieszyć się sokolim wzrokiem! Oczy są oknem na świat. Z trzech możliwości na widzenie świata w detalach z pewnością znajdziemy coś dla siebie!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.