Dom o jakim marzymy czy mieszkanie w mieście?

Wielu z nas jest na etapie zakupu mieszkania czy działki pod budowę domu. Dla większości jest to bardzo ciężka decyzja, które z rozwiązań będzie dla nas najlepsze – dom jednorodzinny czy mieszkanie w mieście? Często bywa tak, że jeden z partnerów bardzo chce mieszkać w mieście a drugi blisko natury, we własnym domu z ogródkiem. Podejmując decyzję powinniśmy zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów, które postaramy się w skrócie przytoczyć.

Dom jednorodzinny – zalety

Większość z nas decydując się na zakup działki myśli o wybudowaniu domu na przedmieściach, w cichej, spokojnej okolicy, blisko zieleni, gdzie będzie mógł się zrelaksować i odpocząć po pracy. Nie musimy przestrzegać ciszy nocnej od 22:00, gdzie ma to miejsce w mieszkaniach w bloku. Jeżeli mamy ogródek, nie musimy codziennie wyprowadzać psa na spacer, ponieważ ma on duży wybieg na miejscu a przez to większy komfort. Ogródek można również bardzo dobrze zagospodarować i uprawiać w nim warzywa. W okresie letnim możemy zaprosić znajomych i rodzinę na grilla. W mieście byłoby to niemożliwe, chyba, że na terenach do tego wyznaczonych, ale powiedzmy sobie szczerze, że nie jest to to samo.

Mając własne mieszkanie nie musimy martwić się o to czy będziemy mieli gdzie zaparkować samochód, ponieważ garaż będzie na miejscu. Wiele osób decyduje się na dom, ze względów cenowych. Zakup domu kilkadziesiąt kilometrów od miasta jest porównywalny cenowo z zakupem mieszkania w centrum miasta. A możliwości są o wiele większe, dużą przestrzeń jaką mamy możemy wykorzystać nawet na własny biznes, bez potrzeby wynajmowania lokalu. Możemy zrobić garderobę o której marzy każda kobieta, zaaranżować sobie wymarzone biuro itd.

Dom jednorodzinny – wady

Jedną z głównych wad posiadania domu jest po prostu jego utrzymanie, a konkretnie ogrzewanie. Jest ono dużo droższe niż ogrzewanie mieszkania w mieście, szczególnie w okresie zimowym. Posiadanie własnego ogródka wiąże się z obowiązkiem dbania o niego – częste koszenie trawy, grabienie liści, dbanie o warzywa. Dla osób pracujących w centrum miasta a mających swój dom kilkanaście czy kilkadziesiąt kilometrów od centrum na pewno uciążliwe będą dojazdy, szczególnie jak nie ma się własnego samochodu i wszędzie trzeba dojeżdżać komunikacją podmiejską. Dom jednorodzinny wiąże się również z częstymi usterkami, dlatego trzeba być trochę złotą rączką, aby nie stracić wszystkich oszczędności na fachowców.

Mieszkanie w mieście – zalety

Mieszkania w centrum miasta wybierają najczęściej młodzi ludzie, udający się na studia, młode rodziny z dziećmi albo osoby starsze, schorowane. Mieszkania są łatwo dostępne, ciągle pojawiają się nowe inwestycje. Plusem mieszkania w mieście jest na pewno odległość. Wszędzie mamy blisko, do pracy, na uczelnie, do szkoły, lekarza czy nawet do galerii na zakupy. Wszędzie możemy dojść piechotą, dojechać tramwajem czy autobusem. Mieszkając na przedmieściach nie będziemy mogli pozwolić sobie na szybkie wyjście na zakupy, na kawę z koleżanką, do kina czy do fryzjera. W mieszkaniu nie musimy martwić się o ogrzewanie i jest ono dużo tańsze niż w domu jednorodzinnym.

Mieszkanie w mieście – wady

Wadą jest na pewno brak ciszy i spokoju, sąsiedzi często słuchają głośnej muzyki, robią imprezy, często bez względu na ciszę nocną. Mieszkanie w bloku często jest małe, tutaj nie pozwolimy sobie na garderobę, pralnię czy własne biuro. Ogródek zastępuje nam balkon albo taras, na którym możemy odpocząć. Ceny za m2 są spore ale mimo to Polacy coraz częściej kupują mieszkania na własność. Trudno jest jednak znaleźć miejsce parkingowe, chyba że do naszego bloku przynależy parking.

Większość z nas planując przyszłość marzy o własnym domu z wielkim ogródkiem i biegającym psem. Jest to jednak dobre rozwiązanie dla osób mobilnych, posiadających własny samochód, którym sprawnie mogliby się przemieszczać. Mieszkanie w bloku często wybierają osoby starsze, schorowane, które nie mają siły aby dbać o duży dom, czy ogród albo których po prostu na to nie stać. Dlatego stając przy wyborze, wypiszmy sobie wszystkie za i przeciw i wybierzmy to co jest dla nas korzystniejsze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.