Nowy samochód? Czy warto dopłacać do automatycznej skrzyni biegów?

Samochody z automatyczną skrzynią biegów są coraz bardziej popularne w Polsce. Wielu kierowców przed zakupem swojego samochodu musi podjąć decyzję – automatyczna skrzynia biegów czy manulana? Postaramy się pomóc Wam w podjęciu tej decyzji i przedstawimy wady jaki i zalety.

Automatyczna skrzynia biegów potrafi być dużym udogodnieniem. Jednak słyszy się wiele opinii, że automat jest dobry tylko dla kobiet i nie nadaje się do sportowej jazdy samochodem. Są to najczęściej indywidualne opinie użytkowników, którzy zapewne nigdy nie korzystali z automatycznej przekładni.

Zalety

Najczęstszym argumentem jaki pojawia się przy wyborze tej opcji jest brak konieczności ciągłej zmiany biegów. Kierowca podczas jazdy może skoncentrować się również na innych czynnościach a nie tylko na operowaniu dźwignią. W samochodzie w którym nie ma manualnej skrzyni nie trzeba używać pedału sprzęgła, ponieważ go tam po prostu nie ma. Prowadząc samochód korzystamy tylko z dwóch pedałów – gazu i hamulca, co również jest dużym udogodnieniem. Przy zmianie biegów przy manualu często mogą zdarzyć nam się tzw. “szarpnięcia”, w przypadku automatu takie sytuacje zdarzać się nie będą, co jest dużym plusem dla początkujących kierowców. Posiadanie automatu to komfort jazdy po centrum miasta, szczególnie w godzinach szczytu gdy ruch jest bardzo duży i długo stoimy w korku, wtedy operujemy tylko pedałem gazu i hamulca, zamiast używać sprzęgła i ciągle zmieniać biegi. Łatwiej również ruszamy pod górkę a samochód nam nie zgaśnie.

Wady

Jednak minusem jest, że automatyczna skrzynia biegów ma bardziej skomplikowany mechanizm niż skrzynia manualna a naprawa jest droższa. Zużycie paliwa jest większe, chociaż ma to miejsce w przypadku starszych samochodów. Rozwój  sprawia, że automaty są coraz lepsze i dostępne praktycznie w każdej klasie oferowanych na polskim rynku samochodów. Za taką przekładne trzeba jednak zazwyczaj dopłacić w granicach od 5 do 10 tys. złotych.

Zwolenników automatycznych skrzyń biegów jest coraz więcej ponieważ komfort jazdy jest lepszy. Użytkownicy kupują coraz częściej nowsze auta, zasobność naszego portfela się zwiększa dlatego nie żałujemy dołożyć do wygody.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.